زیمبابوه سالانه مصرف کننده-قیمت تورم رسیده 786% در ماه مه و مردم محلی را به حرکت بیش از چهار موازی نرخ ارز.

عکس: philimon بولویو/ایسنا

جاستین Bgoni مدیر اجرایی زیمبابوه بورس دریافت غیر منتظره از یک همکار در ماه گذشته: دولت تا به حال تصمیم به تعطیل جهان انجام بهترین سهام بازار است.

تا زمانی که تعلیق, اعلام تاریخ 26 ژوئن در یک صدای جیر جیر از زیمبابوه اطلاعات وزارت, این همه-به اشتراک گذاری شاخص در هراره-بر اساس ارز تا به حال شروع به پریدن کرد 677% پس Jan. 1 حتی به عنوان محلی انتظار می رود که تولید ناخالص داخلی به کوچک شدن بیش از 10٪.

بورس تا به حال به عنوان یک پناهگاه از انواع حفاظت از کشور سرمایه گذار در کلاس از افزایش تورم است. متعاقب آن خاموش است که آخرین مالی شکنج در یک کشور با سابقه پولی اختلال. مرکزی-رییس بانک یک بار ادعا کرد که خدا به او گفت که در آن برای تنظیم نرخ بهره. آخرین باری که دولت تعطیل بورس شد و در سال 2008 زمانی که تورم سالانه توسط برخی از اقدامات به اوج خود رسید و در 79.6 میلیارد درصد است.

زیمبابوه به نظر می رسد careening به یک مرحله جدید اقتصادی اضطراری, سوپر, توسط coronavirus بیماری همه گیر. مستندات در کشورهایی مانند آفریقای جنوبی را نابود بودجه به خانه فرستاده شده توسط Zimbabweans کار در خارج از کشور که به مبلغ حدود 839 میلیون سال گذشته است.

سالانه مصرف کننده-قیمت تورم در زیمبابوه بار دیگر سر به فلک کشید—رسیدن به 786% در ماه مه—و ارزش دلار زیمبابوه غوطه ور است.

Thedias Kasaira یک دلال سهام شرکتها در Imara اوراق بهادار در حراره گفت: او هولناک با تماس از دست پاچه مشتریان. “سرمایه گذاران در حال پرسیدن چه مشکل است و زمانی که ارز خواهد شد,” او گفت:. “متاسفانه ما ندارد و پاسخ به آن است.”

نزدیک به یک سوم از زیمبابوه را 14 میلیون نفر در نیاز فوری به کمک غذایی, با توجه به سازمان ملل متحد و بخش هایی از پایتخت هستند بدون قدرت تا هفت ساعت در روز است.

ارزش دلار زیمبابوه غوطه ور است.

عکس: jekesai njikizana/خبرگزاری فرانسه/گتی ایماژ

و در عین حال پر جنب و جوش است سرمایه گذار کلاس که معاملات از طریق تلفن از طریق کارگزاران و یا الکترونیکی. سرمایه گذاران خارجی flocked به هراره بورس, برای اولین بار تاسیس در سال 1896 در اوایل 2010s جذب محلی آبی-شرکت تراشه که داد و ستد دلار آمریکا. با دلار کمبود در حال ظهور در سراسر 2016 بسیاری از خود را قادر به پول نقد به عنوان بازيکن اقتصاد سقوط کرد.

در این سال تعداد معاملات در بورس افزایش بیش از یک سوم در مقایسه با سال قبل از آن به عنوان سرمایه گذاران محلی از جمله صندوق های بازنشستگی درهم برای محافظت از پس انداز خود را در برابر تورم. مانند ونزوئلا و ایران, سهام تبدیل شده اند در دسترس ترین دارایی های سخت که می تواند به حفظ ارزش پول محلی غواصی. سهام در بانک های محلی CBZ شد تا 4,199% قبل از خاموش کردن.

“برای یک دهه یا بیشتر زیمبابوه شده است وارونه محل گفت:” پیتر Townshend, نمونه کارها, مدیر برای Sanlam آفریقا صندوق سهام. “هر زمان که شما ببینید سهام بالا رفتن آن است که در واقع یک نشانه بد و نشان می دهد شرایط رو به وخامت.”

زیمبابوه نرخ رسمی ارز حدود 64 زیمبابوه دلار برای $1 با توجه به بانک مرکزی زیمبابوه در آخرین حراج ارز. نرخ یک به یک دلار آمریکا زمانی که دولت تبدیل محافظ’ حساب های بانکی به تازه تاسیس ارز محلی 17 ماه پیش. بازار سیاه نرخ امروز محدوده 85 به بیش از 100 دلار زیمبابوه در هر $1.

در آن بیانیه از سوی وزارت اطلاعات گفت: ارز در حال تبدیل شدن به یک ابزار اقتصادی “خرابکاری” متهم آن را از میزبانی جعلی listings که کمک به کاهش ارزش دلار زیمبابوه.

وزارت خاص 175 ساله آفریقای جنوبی بانکی و شرکت های بیمه پیر متقابل PLC. تفاوت بین لندن و هراره listings تبدیل شده اند به طور گسترده ای استفاده می شود پروکسی اندازه گیری برای مشخص کردن ارزش بازار به دلار زیمبابوه.

“قدیمی متقابل ضمنی رای” به ارزش $1 در 122 دلار زیمبابوه در ژوئن 26—یک “فانتوم نرخ ارز” که وزارت کشور گفت: تضعیف سیاست های دولت است.

“در ذهن خود این نگرانی مهم تر از اجازه دادن به مردم در سرمایه گذاری در شرکت های محلی گفت:” آقای Bgoni این بورس ، “این یک بخش بزرگ از اقتصاد زیمبابوه.”

قدیمی متقابل سخنگوی نمی بلافاصله در پاسخ به یک درخواست برای نظر.

زیمبابوه بازگشت به تورم برجسته شکست جمهور Emmerson Mnangagwa به نوبه خود یک صفحه جدید از سلف خود دیرین قدرتمند رابرت موگابه که او را سرنگون در سال 2017. یک صندوق بین المللی پول برنامه مجموعه ای برای بازگرداندن روابط چند جانبه وام دهندگان نیست تمدید در ماه مارس پس از صندوق یافت بانک مرکزی تا به حال شده است برای ایجاد پول برای پرداخت به شرکت های محلی است.

بسیاری از زیمبابوه فروشگاه خواستار پرداخت به دلار آمریکا.

عکس: هارون ufumeli/شاتر

چون زیمبابوه هنوز سر رسیده وام با بانک جهانی و دیگر بانک های توسعه آن نمی واجد شرایط برای کمک های اضطراری به کوسن اقتصادی ضربه از coronavirus بیماری همه گیر. رسما این کشور تا به حال فقط 734 تایید موارد ویروس از شنبه, اگر چه تست عمدتا محدود شده است Zimbabweans بازگشت از خارج از کشور.

پیش از آن در ماه ژوئن بانک مرکزی ممنوع های سیاه و سفید-نرخ ارز بازار در رسانه های اجتماعی. هنگامی که آن را تعطیل بورس آن را نیز ممنوع, موبایل-پول معاملات بالای 5000 دلار زیمبابوه قطع شایع ترین استفاده از خیابان برای Zimbabweans به خرید دلار ایالات متحده است.

این اقدامات را انجام داده اند کمی به سهولت روزمره فشار از سقوط ارز. ایستگاه های گاز و فروشگاه های دیگر در حال حاضر خواستار پرداخت به دلار ایالات متحده با مصرف کنندگان نیاز به حرکت بیش از چهار موازی نرخ ارز.

“هر کس در اینجا در حال حاضر یک تحلیلگر اقتصادی گفت:” هراره مبتنی بر اقتصاد رونق Chitambara.

رسمی بانک مرکزی ارز خارجی در مزایده که با ارائه بهترین نرخ نیاز به یک حداقل پیشنهاد US$50,000—یک مقدار که قفل کردن بسیاری از افراد و کسب و کارهای کوچک.

“در استقلال معلمان می تواند در خانه خرید اما در حال حاضر گرفتن یک وعده غذایی مناسب و معقول روزانه یک چالش است” گفت: ابیگیل Shava یک معلم بازنشسته که دریافت ماهانه بازنشستگی دولتی در حدود 400 زیمبابوه دلار است.

به جای ایجاد ثبات در بازار سیاه نرخ shutdown از بورس بیشتر تضعیف اعتماد به نفس در اقتصاد گفت: آقای Chitambara. آقای Bgoni گفت که او در حال همکاری با دولت برای پیدا کردن یک راه حل است.

نوشتن به گابریل Steinhauser در gabriele.steinhauser@wsj.com

کپی رایت ©2020 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de