لوله کاروگیت چیست و چه ویژگی هایی دارد؟

  لوله کاروگیت چیست؟ این لوله از دو لایه پلی اتیلن تشکیل شده که لایه داخلی آن کاملا صیقلی و لایه بیرونی

توسط ISTGAHESHOMAREYEK در 11 آبان 1401

 

لوله کاروگیت چیست؟ این لوله از دو لایه پلی اتیلن تشکیل شده که لایه داخلی آن کاملا صیقلی و لایه بیرونی منحنی و موج دار می باشد. زنده و مرده را زیر سطح زمین حمل می کند.

لوله فاضلاب دو جداره به سه بخش فشاری طبقه بندی می شود، یعنی فشار فشار بار خارجی است که به ترتیب 16-31.5-64 کیلونیوتون می باشد که هر کدام بسته به نوع خاک، سطح و فرعی کاربرد خاصی دارند. فشار بار سطحی

لوله کاروگیت چیست؟

لوله کاروگیت از دو لایه پلی اتیلن تشکیل شده که لایه داخلی آن کاملا صیقلی و لایه بیرونی منحنی و موج دار می باشد. زنده و مرده را زیر سطح زمین حمل می کند. لوله فاضلاب دو جداره به سه بخش فشاری طبقه بندی می شود، یعنی فشار فشار بار خارجی است که به ترتیب 16-31.5-64 کیلونیوتون می باشد که هر کدام بسته به نوع خاک، سطح و فرعی کاربرد خاصی دارند. فشار بار سطحی لوله کاروگیت 31.5 اتمسفر

مشخصات لوله کاروگیت چیست؟

این لوله ها تحمل حجم خاک و مقاومت حلقوی بالایی دارند و فشار داخلی این لوله ها معمولاً 2 یا 4 برابر است و نمی توان از این لوله ها در شبکه های تحت فشار استفاده کرد.

برای اتصال این شیلنگ فاضلاب دولایه از کوپلر و جوش واشر یا اکسترودر استفاده می شود. این لوله های دو جداره اولین بار در سال 1965 در آمریکا ساخته شد و اولین تحقیقات آن در سال 1960 در موسسه تحقیقات کشاورزی آمریکا آغاز شد.

لوله کاروگیت چگونه ساخته شد؟

آنها به دنبال موادی بودند که از پلاستیک ساخته شده باشند و بتوانند فشار خاک را برای مدت طولانی در زیر خاک تحمل کنند و قیمت بالایی نداشته باشند و برای اولین بار در ورودی زهکشی مزارع استفاده شد. .

این اولین تجربه آنها بسیار موفق بود و سرعت کار را به میزان قابل توجهی افزایش داد و انتقال مایعات را بسیار ساده کرد. پس از آن، تحقیقات زیادی برای بهبود ظاهر لوله ها در طول سال ها انجام شد.

تا اینکه تیوب ها به شکل فعلی خود رسیدند و در آینده امکان هماهنگی بیشتر با دانش روز و حتی امکان نصب لیزر بر روی آنها را پیدا کردند.

روش تولید لوله کاروگیت دو جداره

تولید لوله های پلی اتیلن در کارخانه به روش اکستروژن انجام می شود. تمامی استانداردهای صنعت در کارخانه از اولین مراحل تولید لوله تا مراحل انبار و نگهداری آنها به طور کامل رعایت می شود.

 

اکستروژن فرآیندی است که در آن مواد اولیه پلی اتیلن (معمولا گرانول های پلی اتیلن شفاف PE80) وارد محفظه اکسترودر شده و در اثر حرارت بالا ذوب می شوند. اگر در این مرحله شرایط دما در مقادیر مختلف تنظیم شده باشد.

از لوله های دوجداره محصولات مختلفی تولید می شود که هر کدام قابلیت های خاص خود را دارند. در مرحله بعد پلی اتیلن مذاب از قالب های مخصوص عبور کرده و به صورت لوله در می آید.

روش لوله کشی لوله کاروگیت

برای اینکه دیواره بیرونی لوله کاروگیت به شکل آجدار یا حلقه ای درآید، این مرحله باید در شرایط خلاء و قالب های چرخشی مخصوص انجام شود. تداوم قالب گیری و تنظیم دما در این مرحله بسیار مهم است.

هنگامی که قالب گیری به پایان رسید، لوله های داغ از محفظه خارج می شوند. در انتهای این خط نازل های آب وجود دارد و وظیفه آنها خنک سازی لوله های خارج شده از خط تولید است. در نهایت نمونه هایی از لوله های پلی اتیلن کاروگیت به آزمایشگاه کنترل کیفیت ارسال می شود تا آزمایشات مربوطه بر روی آنها انجام شود.

کاربرد لوله های پلی اتیلن دوجداره

سیستم های آبیاری

شبکه های جمع آوری و انتقال فاضلاب شهری

شبکه های جمع آوری آب های سطحی در شهرها و نواحی صنعتی و کشاورزی.

سیستم های انتقال آب باران

سیستم های انتقال مواد صنعتی مانند اسیدها، بازها، نمک ها و غیره

سیستم های زهکشی

تاسیسات تصفیه آب

مخازن ذخیره مواد و مایعات

سیستم های توزیع آب

سیستم های انتقال آب گرانشی

سیفون آب در جاده ها و رودخانه ها

سیستم های فاضلاب و زهکشی زیرزمینی

سیستم های لوله کشی جمع آوری آب باران

سیستم های لوله کشی جمع آوری آب طوفان

سیستم های جمع آوری فاضلاب صنعتی

استفاده های دیگر

سیستم های زهکشی جاده البته لازم به ذکر است که تقریباً هر روز کاربردهای جدیدی برای این نوع لوله ها پیدا می شود و مزایای استفاده از لوله های تولید شده با فناوری Carrogate به سرعت در حال افزایش است.

لوله فنری شکل کاروگیت H.D.P.E برای بسیاری از کاربردهای زهکشی حیاتی شده است. سیستم های ذخیره آب طوفان به طیف وسیعی از لوله ها با اندازه های مختلف و مناسب برای پوشش مورد نیاز در هر منطقه نیاز دارند.

اینها محصولات لوله بادوام و مقرون به صرفه برای فرآیندهای تخلیه در محل هستند. این لوله ها و ساختار و مواد تشکیل دهنده آنها حدود بیست سال است که برای زهکشی تایید شده اند.

همچنین برای زهکشی بزرگراه ها و جاده ها و زهکشی زمین های ورزشی و کشاورزی استفاده شده است. اکثر ادارات دولتی، خانه های راه و مسکن و شهرداری ها و دهیاری ها از لوله های پلی اتیلن HD در بخش های مختلف استفاده کرده اند.

بسیاری از امکانات نظارت شده است و عملکرد استثنایی آن رضایت بخش و قابل اعتماد است. می توان گفت نگرانی در مورد میزان و استحکام تحمل کافی بارهای ترافیکی، ترک خوردگی و فرسودگی و پوسیدگی آنها در طول زمان وجود ندارد.

آخرین مطالب