ایاصوفیه به واگردانی به یک مسجد اردوغان می گوید

Category: ایستگاه Comments: No comments

استانبول—رییس جمهور رجب طیب اردوغان روز جمعه گفت که این شهر ششم-قرن ایاصوفیه که نماد سکولاریسم در ترکیه مدرن بود که آن را تبدیل به یک موزه در دهه 1930 خواهد بازگشایی به اسلام نماز به عنوان یک کامل مسجد در اواخر این ماه یک شیفت مخالف ایالات متحده و دیگران.

ساختار با گنبد بزرگ آن و قوی مناره بلند نقش محوری در فرهنگ شهر و در ترکیه ، آن ساخته شده بود به عنوان معبد مسیحی توسط امپراطوری بیزانس و سپس تبدیل به یک مسجد پس از عثمانی و فتح قسطنطنیه استانبول که قبلا شناخته شده بود در اواسط قرن 15.

در سال 1934 مصطفی کمال آتاتورک پدر ترکیه مدرن بود ایاصوفیه ساخته شده را به یک موزه به عنوان بخشی از تلاش های او برای مدرنیزه کردن کشور و تشویق آن به رقابت با قدرت های اروپایی.

تغییر نقش

بیش از آن نزدیک به یک و نیم هزاره, تاریخچه ساختمان ایاصوفیه متوالی نماد مسیحیت و اسلام مدرن و ترکیه سکولار و زیر بنای.

جدول زمانی از ایاصوفیه

537

تحت بیزانس امپراتور ژوستین منساخت و ساز از ایاصوفیه کلیسای جامع به اتمام است در شبه جزیره تاریخی قسطنطنیه.

1453

پس از فتح قسطنطنیه Fatih Sultan Mehmet سفارشات تبدیل ایاصوفیه به مسجد است.

1934

Mustafa Kemal Atatürk, پدر سکولار جمهوری ترکیه, سفارشات تحول ایاصوفیه به موزه.

عکس: احمدی (2), گتی

روز جمعه این شورا از دولت ترکیه بالاترین دادگاه اداری گفت: حکم که تبدیل ساختار به یک موزه غیر قانونی بود به طور موثر تبدیل ایاصوفیه بازگشت به اسلام محل عبادت ترکیه, قانون کارشناسان گفت و تحویل آقای اردوغان یک پیروزی او به مدت طولانی به دنبال.

دقیقه پس از حکم آقای اردوغان امضا فرمان انتقال مدیریت ایاصوفیه از وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به اداره امور مذهبی. در یک سخنرانی تلویزیونی بعد, جمعه, او گفت:, آن مهم است برای بازگرداندن ساختمان وضعیت آن را به عنوان تا به حال تعریف شده توسط سلطان محمد فاتح پس از فتح قسطنطنیه در 1453.

“مردم ترکیه باید کمتر حق ایاصوفیه پس از آن کسانی که ساخته شده آن را برای اولین بار از 1500 سال پیش ،” 66 ساله رئیس جمهور گفت:.

آقای اردوغان گفت: اولین نماز برگزار خواهد شد در تاریخ 24 و ساختمان باقی خواهد ماند در دسترس به غیر مسلمانان بدون دادن جزئیات بیشتر.

بازگرداندن ایاصوفیه وضعیت به عنوان یک مسجد آقای اردوغان پیشرفته است پروژه خود را برای ارائه فضای بیشتری برای اسلام در داخل جمهوری سکولار در حالی که همچنین نشان می دهد که او هنوز هم می تواند تحت تاثیر قرار آنچه اتفاق می افتد در استانبول با وجود حزب حاکم رنج سوزش شکست در سال گذشته انتخابات محلی است. از رئیس جمهور انتظار می رود که به دعا داخل ایاصوفیه چهارشنبه آینده روز به مناسبت چهارمین سالگرد یک کودتا در سال 2016.

“این همه در مورد سیاست داخلی به منظور نگه داشتن با هم فرسایش رای دهندگان پایه” گفت: Murat Yetkin یک تحلیلگر سیاسی.

ایاصوفیه تبدیل ممکن است وحدت اثر است که رئیس جمهور به دنبال آن است. نظر سنجی ها نشان می دهد بسیاری از مردم ترکیه هستند بیشتر در رابطه با اقتصادی پس لرزه از شیوع کروناویروس و علاقه کمی در چگونگی ساختمان استفاده می شود. رهبران مخالف را تا حد زیادی sidestepped این ایاصوفیه موضوع گفت: آنها را به جای تمرکز بر روی طرح های پیشنهادی برای ترمیم اقتصاد است.

هنوز مبارزات انتخاباتی به نوبه خود ایاصوفیه را به مسجد مجاز است آقای اردوغان به بازیگران خود را به عنوان یک مصمم رهبر غیر قابل نفوذ به تورنت انتقاد از واشنگتن به مسکو و آتن که در آن هر دو رهبران سیاسی و مذهبی هشدار داده اند رهبر ترکیه در مورد آسیب رساندن منحصر به فرد نشان از استانبول مسیحی و مسلمان سنت.

یک نمای هوایی از ایاصوفیه در اولین روز از ماه مبارک رمضان در ماه آوریل است.

عکس: umit بکتاش/ایسنا

داخل ایاصوفیه در حدود سال 1900.

عکس: مریم Evans/زوما پرس

در اوایل این ماه, وزیر خارجه آمریکا, Mike Pompeo گفت که واشنگتن مشاهده خواهد تغییر در ایاصوفیه وضعیت به عنوان “کاهش میراث قابل توجهی از این ساختمان و آن بینظیر توانایی…برای خدمت به بشریت به عنوان یک بسیار مورد نیاز پل بین کسانی که متفاوت ایمان به سنت ها و فرهنگ ها.”

وزارت امور خارجه ترکیه بلافاصله پاسخ داد که آن را “شوکه” توسط آقای Pompeo اظهارات و اضافه کرد که “ایاصوفیه واقع ما در زمین است ملک از ترکیه مثل همه ما فرهنگی دارایی.”

زمانی که یونان در اعتراض به تغییر برنامه ریزی شده در ماه گذشته اصرار ترکیه به عنوان یک بی طرف نگهبان از یک سایت که زمانی مقر اسقف ارتدوکس قسطنطنیه و “متعلق به تمام بشریت” آقای اردوغان جامعی بازگشت.

“آنها به ما بگویید که ایاصوفیه نباید تبدیل به یک مسجد. آیا شما حاکم ترکیه است ؟ ” retorted آقای اردوغان شده است که در راس ترکیه برای 18 سال است.

پس از حکم اعلام شد, کلیسای ارتدکس روسیه ابراز نگرانی کرد و گفت از طریق یک سخنگوی که “نگرانی از میلیون ها نفر از مسیحیان بودند شنیده نمی شود” به گزارش خبرگزاری روسی اینترفاکس.

بحث این است که به احتمال زیاد به سر و صدا در.

پس آقای اردوغان اعلام یونسکو که لیست این ساختمان به عنوان میراث جهانی یونسکو گفت: این باعث تاسف یک تصمیم “گرفته شده و بدون قبل از گفت و گو است.”

مرتبط

  • ترکیه پرس به تبدیل ایاصوفیه را به مسجد (26 ژوئن)

سازمان ملل متحد فرهنگی سازمان گفت: ترکیه مسئولیت برای حفظ هر دو مسیحی و مسلمان را تحت تاثیر قرار است که رفت و به ایجاد ایاصوفیه به عنوان آن به نظر می رسد امروز و راه آن را به ارمغان آورده است این دو جامعه با هم در داشتن می گویند در آینده آن است.

“وضعیت خود را به عنوان یک موزه بازتاب جهانی طبیعت از میراث خود و باعث می شود آن را نماد قدرتمند برای گفت و گو” Audrey Azoulay یونسکو مدیر کل گفت.

ترکیه سخنگوی ریاست جمهوری, ابراهیم Kalin گفت که باز ایاصوفیه به عبادت نمی جلوگیری از گردشگران از بازدید از سایت. “از دست دادن از میراث جهانی در سوال نیست,” او گفت: “آناتولی” ترکیه دولت news agency.

این آخرین پیچ و تاب و در تاریخ طبقه از ایاصوفیه شده است یک زمان طولانی. اولین شکایت در مورد راه سایت تبدیل به موزه شد واصل شد در سال 2005 اما در ابتدا آن را به نظر می رسد آقای اردوغان علاقه مند نبود در حمایت از آنها و آنها را پیشبرد.

بعد در سال 2013 گفت: هواداران که او را در نظر حمایت از طرح های پیشنهادی به نوبه خود آن را به عقب به مسجد اگر او مدارک و شواهد را دیدم که دیگر مساجد کامل شد و نمازگزاران نیاز به فضای اضافی.

اما پس از یک تازه چالش قانونی به وضعیت ایاصوفیه تسلیم شد توسط استانبول مبتنی بر انجمن برای خدمت به آثار تاریخی و محیط دو سال پیش آقای اردوغان آمده بود در اطراف به این ایده.

در واقع حمایت خود را آنقدر قوی است که در طول یک جلسه در جولای 2, یک وکیل به نمایندگی از ریاست جمهوری بود که یک متهم در طرح دعوی در دادگاه خودش را در موقعیت بی دست و پا از حمایت از این مورد برای نگه داشتن ایاصوفیه به عنوان یک موزه است.

“او می تواند مطرح کردند گفت:” Selami کارامان وکیل تاریخی ارتباط آورده است که اقدام به ایجاد سایت مسجد است. “اما او گفت که ریاست جمهوری را ترک کند تصمیم به اختیار دادگاه است.”

نوشتن به دیوید Gauthier-Villars در [email protected]

کپی رایت ©2020 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

tinyurlis.gdu.nuclck.ruulvis.netshrtco.de

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>