مقایسه هایما S5 و هاوال H2

Category: دسته‌بندی نشده Comments: No comments

هشت آپلود
افزایش سرسام‌آور قیمت خودرو و خروج کمپانی‌های اروپایی از بازار خودروی ایران، به خودروی چینی فرصتی داد تا بتوانند از این آب گل‌آلود ماهی‌های بزرگی گرفته و به‌خوبی رخ‌نمایی کنند. هایما S5 و هاوال H2 که در این مقاله در دو کفه ترازو قرار می‌گیرند، دو خودروی چینی هستند که به دنبال برادران بزرگ‌تر خود یعنی هایما S7 و گریت‌وال H1 روانه بازار ایران شدند. هایما S5 به پشتوانه ایران‌خودرو و هاوال H2 با پشتیبانی بهمن موتور توانستند به جایگاه خوبی در آشفته‌بازار خودروی ایران دست یابند. اما سوال اصلی اینجاست که کدام‌یک از این دو رقیب خودروی مناسب‌تری است؟ که ما در این مقاله تلاش می‌کنیم تا به همه چیز در مورد هایما S5 و هاوال H2 بپردازیم.
طراحی
طراحان هاوال H2 تلاش کرده‌اند تا با انجام یک طراحی ساده و مدرن ظاهری موقر و آرام به این خودرو ببخشند. هنگامی‌که از بیرون ظاهر این خودرو را موردبررسی قرار می‌دهید، هماهنگی بسیار عالی میان اجزای مختلف مانند جلوپنجره عریض کرومی، فرم سپر، چراغ‌ها و درب صندوق‌عقب نظر شما را به خود جلب خواهد کرد. در مقابل طراحان هایما تلاش کرده‌اند که با ترکیب المان‌های مختلف از خودروهای دیگر، ظاهری قابل‌قبول به این خودرو بدهند. بااین‌حال نتیجه‌این تلاش جز ایجاد ناهماهنگی‌ها و یکدست نبودن ظاهری نتیجه‌ای به دنبال نداشته است.
در داخل کابین نیز رقابت همچنان به سود هاوال H2 ادامه دارد. رعایت دقیق اصول ارگونومی در کنار مواد باکیفیتی که معمولا در خودروهای چینی استفاده نمی‌شود، سبب شده که ظاهر تقریبا ساده اتاق این خودرو چندان به چشم نیاید. در مقابل بی‌نظمی‌های ظاهری در بدنه هایما S5 درون کابین نیز ادامه دارد. همچنین عدم استفاده از مواد باکیفیت در ساخت کابین یکی دیگر از علل باخت هایما S5 در قافیه طراحی است.
امکانات رفاهی
هشت آپلود
برای پیروزی در این قسمت از رقابت هر دو خودرو خود را به انواع امکانات رفاهی مجهز ساخته‌اند. دی‌لایت، هندزفری، نمایشگر 7 اینچی لمسی، آینه‌های جانبی برقی مجهز به گرم‌کن و جمع‌شونده، تهویه مطبوع خودکار، صندلی برقی با قابلیت تنظیم در شش جهت برای راننده، کامپیوتر سفری، سنسور دنده‌عقب و فشار باد تایر و امکان کنترل سیستم صوتی با استفاده از دکمه‌های تعبیه‌شده بر روی فرمان از امکانات رفاهی است که هر دو خودرو از آن برخوردارند.
هاوال H2 برای جلب رضایت بیشتر مشتریان از امکانات اضافه‌تری همچون اتولایت، امکان تنظیم برقی ارتفاع نور چراغ‌های جلو، سیستم صوتی پیشرفته با 8 بلندگو، آینه میانی الکتروکرومیک، سیستم تهویه دوگانه، گرم‌کن صندلی‌های جلو با امکان تنظیم مطابق با گودی کمر، صندلی دستی 4 حالته برای سرنشین، سنسور باران، ورود و استارت بدون کلید، فرمان الکتریکی، کروز کنترل، نمایشگر 3. 5 اینچی صفحه کیلومتر و نمایش خطوط کمکی پارک همراه با حرکت فرمان استفاده کرده است. هایما S5 نیز برای جبران کمبودهای خود در بخش قبل از امکاناتی چون سیستم صوتی با 6 بلندگو با قابلیت تنظیم هوشمند بلندی صدا، صندلی عقب تاشو و دوتکه، شیشه دودی عقب، صندلی برقی 4 حالته برای سرنشین، دوربین 360 درجه و سانروف بهره گرفته است.
مشخصات فنی
هر دو خودرو از پیشرانه‌های 1.5 لیتری با فناوری توربوشارژ برای تامین قدرت لازم برای حرکتشان استفاده می‌کنند. بااین‌حال پیشرانه هایما S5 پرقدرت‌تر بوده و با تولید نیروی 161 اسب بخار و 223 نیوتن متر که نسبت به رقیب خود 20 اسب بخار و 21 نیوتن متر بیشتر است، توانسته عملکرد بهتری را از خود نشان دهد. بااین‌حال استفاده از گیربکس CVT اتوماتیک که همراه نه‌چندان خوبی در مسیرهای ناهموار است، یکی از نقاط ضعف هایما S5 به شمار می‌رود. این در حالی است که هاوال H2 با استفاده از یک گیربکس 6 سرعته تیپ ترونیک اختیار را به راننده واگذار کرده و می‌تواند با سوییچ بین حالت دستی و خودکار حس تسلط بر خودرو را در راننده ایجاد کند. اما هایما S5 به این راحتی قافله را به حریف واگذار نمی‌کند. این خودرو با مصرف سوخت 8 لیتر در یک سیکل ترکیبی که نسبت به هاوال H2 1.8 لیتر کمتر است، توانسته خود را در دل دوستداران محیط‌زیست جای دهد. همچنین این خودرو می‌تواند در 9 ثانیه خود را از صفر به صد برساند که نسبت به زمان 11.9 ثانیه‌ای هاوال H2 عملکرد بهتری است.
ایمنی
هر دو خودرو توانسته‌اند پنج ستاره ایمنی را از آزمون‌های ایمنی از آن خود کنند. اما ستاره‌های ایمنی هاوال H2 که از موسسه ایمنی استرالیا کسب‌شده کجا و ستاره‌های ایمنی چینی هایما S5 کجا! در این بخش هر دو خودرو از 6 کیسه هوا و سیستم‌های ترمز و پایداری ABS، EBD، EBA، ESP و HAC برای حفظ جان سرنشینان خود بهره گرفته‌اند. هاوال H2 با در نظر گرفتن سیستم کنترل سرعت در سرازیری و هایما S5 با داشتن سیستم کنترل کشش هر یک به‌نوبه خود برای پیروزی در این بخش تلاش کرده‌اند.
جمع‌بندی
بررسی نکات ذکرشده نشان می‌دهد که هاوال H2 خودروی زیباتری است و ازنظر تامین ایمنی نیز قابل‌اعتمادتر است. بااین‌حال عملکرد هایما S5 در بخش فنی نسبتا بهتر ارزیابی می‌شود. در کنار همه این‌ها هایما S5 خودروی شناخته‌شده‌تری است که همین امر باعث می‌شود بازار دست‌دوم و خدمات پس از فروش بهتری داشته باشد. اما اگر به دنبال یک خودروی جادار و مطمئن برای سفرهای خانوادگی خود می‌گردید، پیشنهاد ما به شما هاوال H2 است.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>