اگر نیرو مدت کوتاهی اعمال شود، ممکن است پلاستیک به حالت اول باز گردد ولی اگر مدت زمان اعمال نیرو طولانی باشد ممکن است که تغییر شکل پلاستیک دائمی شود. از شیشه بهتر خم میشود ولی قابلیت انحنای آن مثل پلی کربنات نیست . اگرچه خواص پلی کربنات مشابه با پلی متیل متاکریلات است اما پلی کربنات محکم تر بوده و قادر است تا در محدوده حرارتی بسیاری زیادی قرار گیرد (نقطه ذوب: 155 درجه سانتی گراد) ولی کمی گران تر است. همین دلایل کافیست تا این پلیمر به عنوان کاور در سقف ها و پارکینگ ها ،سوله ها و همچنین گلخانه ها استفاده گردد و طرفداران زیادی نیز داشته باشد. مقاومت مطلوبی در برابر اسیدها و بازهای ضعیف و نیز در برابر حرارت دارد. 2. این نورگیر ها به عنوان عایق مناسب حرارت و صدا نیز محسوب شده و پنج برابر شیشه در دفع صدا و حرارت موثر هستند. ماده اولیه آن بیس فنل A (که از ترکیب فنل و اسِتون بدست می آید) و فوشرن (که از ترکیب گاز کلر و گاز اکسید کربن بدست می آید) است در محلولی از بیس فنل و سود سوزآور گاز فوشرن را با حرارت 30 درجه سانتی گراد به داخل رآکتور وارد کرده و در مجاورت کاتالیزور و حرارت 130 تا 300 درجه سانتی گراد، پلیمر بدست می آید که پس از خروج از رآکتور خشک، اکسترود و به گرانول تبدیل می شود.

عدسی پلی کربنات کره ای
با توجه به سازگاری بسیاری خوبی که این پلیمر با دیگر پلیمرها دارد، از اینرو قادر است تا با بسیاری از پلیمرها مانند اکریلونیتریل بوتادین استایرن (ای بی اس)، پلیاتیلن ترفتالات و پلی متیل متاکریلات ترکیب شود. ورق پلی کربنات معمولاً برای لنزهای پلاستیکی در عینک ، در وسایل پزشکی ، قطعات خودرو ، وسایل محافظ ، گلخانه ها ، دیسک های دیجیتال CD ، DVD و Blu-ray و وسایل روشنایی بیرونی مورد استفاده قرار می گیرد.پلی کربنات همچنین از مقاومت بسیار خوبی در برابر گرما برخوردار است و بدون تخریب میزان قابل توجهی در مواد با مقاومت در برابر شعله قابل ترکیب است. دیگر بخش درب­های کرکره ای برقی سیستم کنترل و دستور حرکت است که معمولا هم بصورت دکمه ای و هم بصورت کنترل از راه دور (ریموت) این قابلیت را فراهم می کند. پلی کربنات یک ماده ایده آل و شناخته شده است که در بسیاری از صنایع به واسطه خواص متنوع آن، نیازمند به یک فرآیند ساده و اقتصادی و نیز قابلیت بازیافت آن بکار گرفته شده است. نحوه عملکرد ورق پلی کربنات به این صورت است که در تابستان که خورشید به طور عمود می تابد با بازگرداندن مقدار زیادی از نور خورشید از گرمای بیش از حد جلوگیری کرده و در سایر فصل ها میزان گذر نور و گرما نیز تغییر می یابد.

یک لایه محافظ uv نیز دارد که داشتن بالاترین پایداری را در برابر اثرات شدید اشعه خورشید تضمین میکند و طرح چند جداره یک سطح هوازدگی پایدار را ایجاد میکند. متخصصین ایرانی پس از ۳ سال تحقیق و پژوهش، در سال ۱۳۸۸ موفق به تولید تیغه رول گیتر شدند که پس از اتمام مراحل کیفی، با افتخار عرضه آن به بازار ایران در سطح کلان آغاز شد. تیغه گالوانیزه فوم دار درجه یک با رنگ سفید و بی صدا (مخصوص پارکینگ و فروشگاه) : این تیغه از ورقهای ۰٫۳ گالوانیزه خود رنگ سفید با فوم پلی اورتان بصورت رول فرمینگ تولید میشود. یک ترپلیمر است که از استایرن و اکریلونیتریل در حضور پلی بوتادین سنتز می شود. برای تهیه پلی کربنات ابتدا آنها را سنتز کرده و مرحله شستشوی محلول پلی کربنات صورت میگیرد. همچنین آنها هم برای پارکینگ منازل مسکونی مناسب هستند، و هم برای پاساژها، مراکز خرید و سایر مکانهای مشابه. تنها عیب استفاده از پتو و سایر مواد ضخیم برای پوشاندن گیاهان در طول شب، حذف آنها در طول روز است که زحمت زیادی دارد. برخلاف سایر مواد پلاستیکی، ورق پلی کربنات چند جداره تقریباً نشکن است و تا 60٪ عایق حرارتی بیشتری نسبت به شیشه دوجداره است.

ورق پلی کربنات حبابی
سازه فلزی این نورگیر شیبدار یا قوسی می باشد و از پلی کربنات چند جداره یا تخت بر روی این پوشش استفاده می شود از این ورق به دلیل مقاومت در برابر ضربه به عنوان ورق نشکن نام برده می شود به دلیل لایه 60 الی 80 میکرونی ضد UV روی آن، در برابر اشعه ماوراء بنفش مقاومت بالایی دارد. ورقهای پلی کربنات چند جداره در برابر اغلب حلالها و مواد شیمیائی مقاوم هستند. پوشش پلی کربنات اغلب جهت پوشش قسمتهای جلو، عقب و نیم دایرههای مربوطه یا کنارهها و سقف گلخانه درصورت تقاضای مشتری درنظرگرفته میشود. بهترین گزینه یا در واقع میتوان گفت تنها گزینه ممکن و اصولی برای پوشش سقف (طبقه اول) حیاط خلوت ( پاسیو ) در ساختمانها، استفا ده از نور گیر های حبابی شکل(کوپل یاپایه وحباب)درابعاد و اندازه های مختلف (بسته به اندازه محل پاسیو یاحیاط خلوت) و تنوع رنگ بی نهایت می باشد. به علت خاصیت شفاف سقف پلی کربنات ، برای روشنایی مجبور به انجام هزینه ی اضافه نخواهید بود. شرکت سقف پوشان زاگرس با با ۱۵ سال سابقه و با ارائه ضمانت نامه کتبی ۱۵ ماهه در طراحی و اجرای انواع پوشش های نورگیر سقفی آماده ارائه خدمات به مشتریان گرامی می باشد.

پلی کربنات طلایی یزد
اگر از نوشتن این مطلب لذت بردید و مطمئنا می توانید اطلاعات بیشتری در مورد پلی کربنات خواص لطفا از صفحه ما بخواهید.

دانلود رایگان مقاله