برداشتن کامپوزیت دندان چه زمانی ضروری است؟

یکی دیگر از کاربردهای مهم ونیر کامپوزیت، برطرف کردن ناهم ترازی و کاهش فاصله دندان ها برای زیباتر کردن طرح لبخند است. اما از مهم ترین عوامل تاثیر گذار در طول عمر کامپوزیت دندان میزان مهارت متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی می باشد. میزان براقیت و درخشندگی در بعضی از کامپوزیت ها کمتر است اما می توان روش هایی را برای افزایش براقیت و درخشندگی به کار برد. استفاده از نخ دندان در این روش بسیار حائز اهمیت است زیرا استفاده نکردن از نخ دندان موجب ایجاد پوسیدگی در بین دندان ها می شود و همین موجب از بین رفتن کامپوزیت شما خواهد شد.

به منظور بررسی این موضوع که آیا درمان کامپوزیت برای شما مناسب است یا خیر، میبایست به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید. از جمله این موارد جنس و کیفیت مواد به کار رفته در ترکیبات کامپوزیت، دندانپزشک انتخاب شده توسط بیمار و میزان توانایی و تجربه دندانپزشک، کلینیک دندانپزشکی مورد مراجعه و کادر تخصصی حاضر در کلینیک و تجهیزات آن، بیمه بیمار، تعداد دندان های مورد معالجه و اینکه آیا در کنار درمان کامپوزیت به درمان پیش نیاز دیگری مانند پر کردن دندان یا عصب کشی دندان نیاز دارد یا خیر، بستگی دارد. تاج هایی که از جنس پرسلین هستند در برابر عوامل فرسایشی مختلف مقاوم هستند و معمولا دچار تغییر رنگ نمیشوند.

در مقابل رزین کامپوزیت به صورت لایه خمیری شکل تهیه می شود و روی سطح دندان را می پوشاند. کامپوزیت ونیر خود دو نوع کلی دارد که به آنها پرسلن(سرامیک) و کامپوزیت رزین گفته می شود. در نظر داشته باشید که رنگ روکش دندان های خود را می توانید شخصا انتخاب کنید در این صورت امکان مخلوط کردن چند رنگ نیز وجود دارد که در این صورت شما می توانید رنگی طبیعی تر به دندان های خود ببخشید. اندازه گیری بیت به دندانپزشک اطمینان خاطر میدهد که پس از نصب ونیر، دندان شما ظاهری غیر عادی نخواهد داشت. سپس ماده خمیری کامپوزیت را بر روی دندانهای جلویی قرار میدهد و مرحله چسباندن را شروع میکند.

پس از آن، دندانپزشک یک آینت کوچک به شما میدهد و نظر شما را راجع به ظاهر دندان میپرسد. چراکه معاینه و بررسی سالم و ردیف بودن دندان های شما برای درمان با کامپوزیت بسیار ضروری است. از این رو برای نصب ونیرها، دندان ها باید کاملاً سالم و ردیف باشند. البته به یاد داشته باشید که ونیرهای کامپوزیت از هر نوعی که باشند می توانند دندان ها را سفید نموده و آسیب دیدگی های جزئی را درمان نمایند و جایگزین درمان ارتودنسی دندان نیست. تراش حفره کامپوزیت نسبت به آمالگام محافظه کارانه تر است و نسج کمتری از دندان برداشته می شود.

در اینجا بیشتر به بررسی وب سایت کامپوزیت دندان کرمان.

دانلود رایگان مقاله

ایندکسر