لی Teng-hui که هدایت تایوان در راه خود را به دموکراسی می میرد در 97

لی Teng-hui در سفر به واشنگتن در سال 2005. عکس: لارنس جکسون/آسوشیتد پرس توسط چون هان وانگ

توسط ISTGAHESHOMAREYEK در 9 مرداد 1399

لی Teng-hui در سفر به واشنگتن در سال 2005.

عکس: لارنس جکسون/آسوشیتد پرس

لی Teng-hui که به تایوان برای اولین بار بومی جمهور سازی جزیره گذار به دموکراسی شد اولین منتخب مردم رهبر و دفاع و پشتیبانی حس تایوانی هویت جدا از سرزمین اصلی چین درگذشت و در روز پنج شنبه. او 97 سال است.

آقای لی در گذشت در 7:24 p. m. به وقت محلی در تایپه جانبازان بیمارستان عمومی که در آن او تا به حال شده است دریافت درمان از ماه فوریه پس از خفگی در شیر با توجه به تایوان متعلق به دولت مرکزی آمریکا ،

به عنوان تایوان جمهور از سال 1988 تا 2000 آقای لی برچیده رژیم استبدادی که خود را حزب ملی—که چندی سرزمین اصلی چین—اعمال شده در این جزیره پس از جنگ جهانی دوم است. او در محل قرار داده و اصلاحات را اجازه می دهد تایوانی مردم به طور مستقیم انتخاب رهبران خود هموار کردن راه برای پر جنب و جوش دموکراسی چند حزبی.

آقای لی تعریف روابط با پکن که ادعای تایوان را به عنوان خود را. صرفنظر از چند دهه خصومت او باز گفت و گو با چین حزب کمونیست در اوایل 1990s به منظور تسهیل اقتصادی و لینک های دیگر که در نهایت تبدیل به سرزمین اصلی به تایوان بزرگترین شریک تجاری—یک وابستگی پکن پس از آن تلاش برای بهره برداری در تلاش برای جذب این جزیره است.

رئیس جمهور لی در یک جت جنگنده ساخته شده در تایوان در تیچونگ در سال 1988.

عکس: یانگ چی-hsien/آسوشیتد پرس

اما آقای لی همچنین شد هدف از تمسخر و تحقیر برای چین که ابراز تنفر حمایت خود را برای تایوانی حاکمیت محکوم کرد و او را به عنوان یک تجزیه طلب. حتی برخی از مقامات آمریکایی را دیدم او را به عنوان یک مزاحم که ملتهب و تنش بین واشنگتن و پکن به اوج خود رسید بیشتر به طور چشمگیری در یک بن بست نظامی در تنگه تایوان از سال 1995 تا 1996.

در تایوان آقای Lee شد تفرقه رقم در یک چشم انداز سیاسی که تبدیل شدن به بیشتر های حزبی. تحسین او را مورد ستایش قرار داد به عنوان "پدر تایوان" که در هم شکسته اسطوره که دموکراسی بود نامناسب برای جوامع است. حامیان اتحاد با چین ناسزا او را به عنوان یک سیاسی آفتاب پرست. استقلال فعالان احترام او را به عنوان یک رهبر معنوی اعتقاد او با بذر گسترده پذیرش از یک تایوانی هویت. ایده های خود را تحت تاثیر قرار نسل از سیاستمداران محلی از جمله رئیس جمهور فعلی Tsai و نشستند ون سابق امنیت ملی و مشاور آقای لی.

برخی از مورخین آقای لی تایوانی دولتمرد. به عنوان هنری Tsai, یک استاد تاریخ در دانشگاه آرکانزاس نوشت: در یک سال 2005 بیوگرافی "لی جعلی است آگاهی از تایوان به عنوان نلسون ماندلا به آفریقای جنوبی و ایجاد یک هویت برای تایوان به عنوان بنیانگذار سنگاپور و فعال تایوانی به تصور یک دولت مستقل رایگان خارجی کنترل به عنوان خوزه ریزال برای فیلیپین در 1890s."

انجام شده علمی که تبدیل به یک سیاستمدار عملگرا آقای لی همچنین فرهنگی ترکیبی که خود را در نظر گرفته و سپس چینی در دو سال قبل از شناسایی به عنوان تایوانی. او به دنبال تعریف میراث او اطراف خود را پیگیری تایوان در تعیین سرنوشت و رهایی از آنچه که او به نام قدرت های خارجی—میل رانده تجربه خود را در زیر ژاپنی حکومت استعماری و دیکتاتوری نظامی اعمال شده توسط چیانگ کای شک را حزب ملی پس از آن به دست آورد کنترل این جزیره در سال 1945.

"من به طور کامل درک و عمیقا احساس غم تایوانی که نمی تواند به پایین مسیر خود را دارد و نه تصمیم گیری سرنوشت خود" آقای لی نوشت: در سال 2014. راه حل او گفت که برای "تایوانی مردم به تقاضای حق خود را به استادان خود را."

آقای لی و سپس شهردار تایپه به بازیگر الیزابت تیلور یک کلید به شهرستان در سال 1979.

عکس: پان Yueh-Kang/آسوشیتد پرس

آقای لی متولد شد در یک روستا در شمال تایپه در Jan. 15, سال 1923 نزدیک به سه دهه پس از چین امپراتوری چینگ دولت واگذار تایوان به ژاپن است. یک نسل از مهاجران از جنوب چین او موفق به دریافت یک استعماری آموزش و پرورش و با حضور یک مسیحی مدرسه شبانه روزی شدن مسلط به زبان ژاپنی—در علاوه بر این به زبان تایوانی, انگلیسی—و به طور گسترده ای به خواندن ادبیات و فلسفه. مانند پدر و برادر بزرگتر او به تصویب رسید ژاپنی نام: Iwasato Masao.

در طول جنگ جهانی دوم آقای Lee مورد مطالعه در کیوتو دانشگاه امپریال قبل از بهره گرفتن در ارتش ژاپن در سال 1944 شدن یک افسر و خدمت در یک واحد ضد هوایی. برادر بزرگتر نیز داوطلب خدمت سربازی و کشته شد در فیلیپین.

در زمان آقای لی بازگشت به تایوان در سال 1946 این جزیره آمده بود تحت کنترل جمهوری چین و خود را حاکم بر حزب ملی یا Kuomintang. او از سر گرفت تحصیلات خود را در تایپه که در آن او گفت که او جذب به حزب کمونیست برای یک دوره کوتاه.

"حزب کمونیست را درک نیست که ارزش انسانیت" او بعدها در گفت و توضیح داد که چرا او را ترک کنید.

آقای لی و دالایی لاما ملاقات در تایپه در سال 1997 رسم انتقاد از پکن است.

عکس: یه تائو-چوان/مطبوعات استخر

این Kuomintang که تحمیل خشونت در سراسر تایوان به طرز وحشیانه ای سرکوب یک سال 1947 antigovernment قیام—فوریه 28 حادثه—و له مخالفت تحت حکومت نظامی است. هزاران نفر از جمله آقای لی دوستان و آشنایان ناپدید شد و درگذشت در طول این "ترور سفید" که باعث خشم عمیق در برابر Kuomintang در میان بسیاری از بومی تایوانی.

آقای لی و همسرش, Tseng ون-hui در سفر به اوزاکا در سال 2001.

عکس: کویچی Kamoshida/خبرسازان/هولتن بایگانی/گتی ایماژ

آقای لی ازدواج Tseng ون هوی در سال 1949 ماه قبل از حزب کمونیست قدرت را به سرزمین اصلی تاسیس جمهوری خلق چین و وادار کردن دولت به عقب نشینی به تایوان است. او با تمرکز بر کار علمی خود را کار به عنوان یک اقتصاددان دولت قبل از درآمد یک دکترای اقتصاد کشاورزی از دانشگاه کرنل در سال 1968. او prizewinning پایان نامه تبدیل به یک کار تاثیر گذار در تایوان در توسعه اقتصادی است.

استعدادهای خود را گرفتار چشم از رئیس جمهور Chiang Kai-shek پسر, سپس معاون نخست, چیانگ Ching-kuo که می خواستم را بیشتر بومی تایوانی به دولت بود که توسط افراد متولد شده در سرزمین اصلی. آقای لی پذیرفته شده با وجود سوء ظن در مورد حزب حاکم.

"شاید من ناخودآگاه احساس کردند که 'خطرناک ترین محل امن ترین,'," او گفت: در سال 2014 کتاب.

آقای لی پیوست Kuomintang در سال 1971. زیر سال, چیانگ Ching-kuo افزایش یافت و به لیگ برتر و آقای لی یک وزیر کابینه—جوانترین در آن زمان—برای نظارت بر کشاورزی است. به زودی پس از چیانگ رئیس جمهور شد در سال 1978 او به آقای لی تایپه mayorship قبل از انتصاب او به معاون رئیس جمهور در سال 1984.

آقای لی در سال 1988 برگزار شد اولین کنفرانس خبری پس از تبدیل شدن به رئیس جمهور است.

عکس: یانگ چی-hsien/آسوشیتد پرس

چیانگ مرگ در سال 1988 افزايش آقای لی به ریاست جمهوری. اما قدرت را در دستان خود چندروزه—mainland-متولد Kuomintang بزرگان بودند و تمایلی برای صرفنظر کردن کنترل به یک تایوان بومی است. "لی جان سالم به در این آزمایش عمدتا به دلیل او تا به حال صرف 16 سال غوطه ور در KMT سیاسی پیچیدگی" نوشته آقای تسای مورخ.

آقای لی در ادامه جوانتر چیانگ تلاش برای از بین بردن Kuomintang را استبدادی ماشین آلات و سهولت محدودیت هایی در مخالفت. او ترویج بیشتر در تایوان متولد مقامات انحراف مسیر نفوذ از mainlander رقبا. تجلیل تعهد به دموکراسی دانشجو معترضان در سال 1990 او جدولها اصلاحات اجازه می دهد تا محبوب انتخابات برای دفاتر سیاسی تمام راه را تا به ریاست جمهوری.

پکن در ابتدا امیدوار بود آقای لی خواهد بود بیشتر متمایل به گفت و گو از ضد کمونیست پیشینیان. او راه می رفت و مراقب خط در ابتدا تکرار کرد که تایوان بخشی از "یک چین" در حالی که اصرار سرزمین اصلی باید دموکراتیزه قبل از وحدت می تواند رخ دهد. در سال 1991 او اذعان کرد حزب کمونیست کنترل بیش از سرزمین اصلی است. چینی و تایوانی نمایندگان آغاز مذاکرات در سال بعد کنار گذاشتن اختلافات سیاسی به توسعه اقتصادی و دیگر لینک کلیک کنید.

شهردار لی خطاب به آمریکا کنفرانس شهرداران در Louisville, Ky., در سال 1981.

عکس: آسوشیتد پرس

حتی پس از پکن آمد به نفرت داشتن از آقای لی برای مسافرت های بین المللی و سخنان است که به طور ضمنی تایوانی ملیت—از جمله برچسب زدن Kuomintang به عنوان یک "اگزوژن رژیم" در تایوان شبیه به قدرتهای استعماری از جمله هلند و اسپانیا و ژاپن است. او برجسته ترین سفر 1995 مراجعه به دانشگاه کرنل بود که تایید شده توسط کنگره آمریکا موجب رویارویی نظامی بین پکن و واشنگتن است.

چین فرار نظامیان و شلیک موشک در نزدیکی تایوان باعث ایالات متحده به ارسال هواپیماهای حامل نبرد گروه به مجاورت. "وجود دارد در واقع نگرانی واقعی است که ما ممکن است تلو تلو خوردن به یک مسلح برخورد" با چین گفت: وینستون خداوند بود که دستیار وزیر امور خارجه در امور شرق آسیا و اقیانوس آرام امور از سال 1993 تا 1997.

بن بست ادامه داد: به عنوان پکن به دنبال نوسان تایوان در سال 1996 انتخابات ریاست جمهوری—که در آن آقای لی برنده با 54 درصد آرا در برابر سه رقبا—تبدیل شدن این جزیره اولین منتخب مردم با رهبر. در انتخاب خود را رهبر تایوان "شکست دور از کنترل بیرونی رژیم" آقای لی نوشت: در سال 2016.

آقای لی و ملی اعضای حزب در یک جشن برای هواداران روز بعد او برنده این جزیره برای اولین بار انتخابات ریاست جمهوری در سال 1996.

عکس: بابی ییپ/ایسنا

یک جسارت آقای لی در زمان مراحل اضافی برای ترویج تایوان-محور فرهنگ بازسازی مدرسه syllabuses و دفاع از یک "جدید تایوانی" هویت که او تعریف شده به عنوان افرادی که دوست تایوان و با شناسایی آن دموکراتیک آینده. در سال 1999 مصاحبه آقای لی گفت: "ویژه دولت به روابط دولت" وجود داشته بین تایوان و سرزمین اصلی—برچسب که خانم تسای جمهور آینده کمک در تدوین و فرموله. پکن به سرعت محکوم کرد این ایده.

آقای لی پا را به عنوان رئیس جمهور در سال 2000 مطیع محدودیت مدت او در پایان از 55 سال از Kuomintang حکومت در تایوان است. سابق لی دست پرورده به چالش کشیده خروجی رهبر را انتخاب نامزد برای آن سال را انتخابات ریاست جمهوری, تقسیم برای حمایت از ملی گرایان و امکان استقلال-متمایل به حزب دموکراتیک مترقی به اضافه کردن یک برنده.

برخی در Kuomintang تقبیح آقای لی به عنوان یک خائن که دستکاری حزب برای پیشبرد nativist دستور کار است. دیگران ایراد گرفت او را برای خود غیر قابل انعطاف سبک و زیاده روی در حمایت سیاست است که موجب فساد و شنود گذاشته به لینک با جرایم سازمان یافته. این Kuomintang اخراج او در سال 2001 برای حمایت از تاسیس طرفدار استقلال تایوان همبستگی اتحادیه هر چند او به طور رسمی به این گروه بپیوندید.

آقای لی در سال 2005 تجمع در تایپه در برابر سرزمین اصلی چین ضد جدایی قانون است.

عکس: Tsae-chemg یانگ/سازمان حفاظت محیط زیست/شاتر

آقای لی رشد بیشتر در بازنشستگی نوشتن کتاب و زبان عموم به آشکارا ترویج تایوانی ملیت و آنچه که او به نام کار زندگی خود را—اطمینان از تایوان در تعیین سرنوشت. تا سال 2020 سهم تایوان شهروندان صداقت صرفا تایوانی هویت یافته بود به 67 درصد از 17.6 درصد در سال 1992 در حالی که کسانی که شناسایی به عنوان تنها چینی کاهش یافت و به رقم 2.4% از 25.5 درصد سالانه نظرسنجی توسط تایپه ملی Chengchi دانشگاه.

"تایوانی مردم حس دوباره متولد شده" آقای لی نوشت: در سال 2014 کتاب. "از بودن و ناتوان مردم تحت یک رژیم دیکتاتوری آنها تبدیل به پر جنب و جوش شهروندان تحت یک دولت دموکراتیک."

نوشتن به Chun هان وانگ در chunhan.wong@wsj.com

کپی رایت ©2020 Dow Jones & Company, Inc. تمام حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8tinyurlis.gdclck.ruulvis.netshrtco.de
آخرین مطالب