شرکت محوطه سازی ویلا باغ مدرن ارزان

به گزارش شرکت محوطه سازی مهندس بر روی سطح آن درخت رشد می‌کنند. تنوع گیاهی چنان ساختاری می‌تواند از

توسط ISTGAHESHOMAREYEK در 28 آذر 1401

به گزارش شرکت محوطه سازی مهندس بر روی سطح آن درخت رشد می‌کنند. تنوع گیاهی چنان ساختاری می‌تواند از  پوشیده از چمن مصنوعی تا ویلا ی باشد که با درخت مورد استفاده در طراحی منظر پوشیده شده‌است. محوطه سازیپوش کردن  نیازمند درختی است که به دقت انتخاب شده‌اند تا در برابر محیط خشن و بی‌روح محیط پشت  در شرایط کم بی آبی عوامل اقلیمی یخ‌زدگی نسیم دریا و خشکی و غیره مقاومت کند. نوع درخت انتخابی بسته به نوع آب و هوا و شرایط اقلیمی مختلف متفاوت است.  محوطه سازی یا ویلا پشت  اوج تلفیق اجرا با محیط است. جزئیات اجرایی چنین ی تفاوت چندانی با ‌های معمول نداشته و شامل عایق رطوبتی حرارتی، پوشش ضدآب ماسه و درز پوش می‌باشند و در کنار آن شامل مصالح و عناصری هستند که بتوانند عمل نگهداری زهکشی رطوبت و اسباب نگهداری درخت (مطابق استاندارد) را در ساختمان‌سازی فراهم آورند. لفظ  محوطه سازی همچنین می‌تواند برای ‌هایی که مفاهیم محوطه سازی را مدنظر قرار می‌دهند، نظیر پانل‌های خورشیدی یا صفحات فتو ولتائیک به‌کار رود

 

 محوطه سازی یا روف گاردن چیست

 محوطه سازی یا روف گاردن به فضای محوطه سازی روی پشت  گفته می‌شود که در سطحی بالاتر از زمین و اغلب روی پشت  منازل انجام می‌شود.  محوطه سازی یا روف گاردن دارای مزایا و معایبی است که در کل باعث آسایش و آرامش ساکنین ساختمان می‌گردد.  محوطه سازی یا روف گاردن بیشتر در تهران و شهرهای بزرگ که صرفه اقتصادی دارد انجام می‌شود.

 

برای روستایی با این نام  محوطه سازی (لاهیجان) را ببینید.

مشخص نیست که ایده اصلی چنین طرحی منسوب به چه کسی است و به کدامین دوره بازمی‌گردد. شاید این ایده از توصیف ویلا‌های معلق بابل نشات گرفته شده باشد یا ویلا‌هایی که در هوا معلق نبوده بلکه در واقع روی ‌ها و مهتابی‌های چند ساختمان قرار داشتند.

 

‌های محوطه سازی مدرن که از سیستم لایه‌های پیش‌ساخته تشکیل می‌شوند، بالنسبه پدیده‌ای نو می‌باشند. این نوع ‌ها در دهه ۱۹۶۰ در آلمان توسعه و به بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی نیز گسترش یافتند.[۳] ریشه ‌های محوطه سازی مدرن در ایسلند و اسکاندیناوی می‌باشد. دلایل شکل‌گیری ‌های محوطه سازی (چمنی) در این مناطق که اقلیمی سرد دارند، محدودیت مصالح ساخت و ساز بوده‌است؛ به‌طوری‌که ساکنین را بر آن داشته برای ساخت و ساز، تا حد امکان از مصالح بوم آورد آن مناطق که شامل کلوخ چمنی و سنگ بوده استفاده کنند. این ‌ها به‌طور معمول شامل ترکیبی از دو تا سه لایه کلوخ چمنی بر روی لایه‌ای از شاخه‌ها و ترکه‌های کوتاه بوده‌اند که برای هدایت آب باران شیب دار گشته‌اند. این ‌ها در عین اینکه بدوی بوده‌اند، ذخیره حرارتی و عایق ساختمان‌ها را فراهم کرده و الهام بخش ‌های محوطه سازی امروز می‌باشند.

 

در قرن بیستم تعدادی  منفرد مطرح شدند که اثرگذارترین آن‌ها فروشگاه Derry&Toms در لندن با پوشش  شش هزار متر مربعی و Casino Pation در برن سوئیس است که در دهه ۱۹۳۰ کاشته شدند.

 

 

 محوطه سازی سیتی هال در شیکاگو

مزایای ‌های محوطه سازی

تأمین فضایی سازگار و مطبوع برای کاربران ساختمان

بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای محوطه سازی زیبا

ایجاد محیطی محوطه سازی، زیبا و نیمه عمومی (مشاعی) برای ساکنین ساختمان و بالا بردن کیفیت زندگی

ایجاد منظر شهری محوطه سازی و کاهش آلودگی

کاهش بار گرمایش (با افزودن توده و لایه عایق حرارتی) و سرمایش بنا (از طریق سرمایش تبخیری)

کاهش اثرات گرمایش و تغییرات آب و هوایی شهری

افزایش محدوده زندگی

کاهش سیلاب

تصفیه هوا و کاهش CO2 هوا

کاهش و تعدیل شدت صداهایی که تا db18 وارد ساختمان می‌شود و به میزان db3 یا بیشتر خارج می‌شود.

بهبود مناظر اطراف ساختمان با فراهم کردن یک فضای محوطه سازی زیبا.

بالا بردن طول عمر غشای  (دو یا سه بار بیشتر) با محافظت از آن در برابر اشعه‌ها UV مضر و صدمات آب و هوایی.

افزایش ارزش ملک

کاهش هزینه نگهداری از سقف - کشت روی  به شکل گسترده، نوعی پوشش محافظ را تداعی می‌کند، سطح کاشته شده خود محافظت و نگهداری می‌شود و به عبارت دیگر، نگهداری از  به حداقل می‌رسد.

انواع  محوطه سازی

ویلا ‌ها را بر اساس سیستم اجرایی به سه دسته اصلی تقسیم می‌کنند:

 

سیستم گسترده (extensive)

سیستم متمرکز (intensive)

سیستم مدولار یا جعبه گیاه (planter box)

سیستم ترکیبی (synthetic)

سیستم گسترده

برای سیستم گسترده از واژه Green Roof یا  محوطه سازی استفاده می‌شود. این سیستم به نام مقطع کم ارتفاع یا اجرا با ضخامت کم نیز شناخته می‌شود. این نوع  فقط شامل یک یا دو نوع گیاه و محیط کاشت کم عمق می‌باشد. معمولاً این سیستم برای زمانی‌که حداقل بار وزن مدنظر باشد به کار گرفته می‌شود. به‌طور اخص، فقط پرسنل نگهداری و تعمیر به این نوع  دسترسی دارند. این نوع  مثل چمنهای نروژی، بر روی ‌های مسطح و شیبدار احداث می‌شود. در این سیستم معمولاً درخت به عمق ۴۰ تا ۱۰۰ میلی‌متر استفاده می‌شوند. حدود بار نهایی  تقریباً بین ۵۰ تا ۱۰۰ کیلوگرم بر مترمربع در حالت اشباع می‌باشند. در مورد ‌های شیبدار در اغلب مکان‌ها ۱۰ تا ۲۰ درصد شیب توصیه می‌شود. در شیب حداکثر ۳۰ درصد نیاز به استفاده از زه وار و ابزارهای ضد فرسایش وجود دارد.

 

سیستم متمرکز

برای سیستم متمرکز از واژه Roof Garden یا ویلا  استفاده می‌شود. این سیستم به نام مقطع عمیق یا ویلا  نیز شناخته می‌شود. این نوع  محوطه سازی شامل انواع مختلفی از درخت می‌باشد و مشابه یک پارک طراحی می‌شود. برخی از ‌های محوطه سازی دارای درختان بزرگ و آب‌نماهایی می‌باشند که این موضوع خود احتیاج به تقویت اساسی سازه دارد. این سیستم اغلب نیازهای سازه‌ای جدیدی را برای  الزامی می‌کند، به ویژه برای ‌هایی که دسترسی عمومی نیز داشته باشد

 

سیستم مدولار یا جعبه گیاه

در این سیستم گیاه و محیط کاشت آن در جعبه‌های مخصوصی که تمام یا بیشتر  محوطه سازی را می‌پوشاند، نگهداری می‌شود. در سیستم غیر مدولار محیط کاشت یک لایه پیوسته بر روی  محوطه سازی می‌باشد. در سیستم مدولار این محیط ناپیوسته هست. این مدل از  محوطه سازی برای پروژه‌

آخرین مطالب